Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 36 komentarzy

Poglądy i przemyślenia warte prześledzenia

WD90 - "Wyrafinowanie duchowe naszego inteligentnego ogółu, jakkolwiek zupełnie zrozumiałe, gdy zważamy wszystkie jego źródła, przy bliższym zastanowieniu jest i smutne, i śmieszne zarazem."

WOŚP, czyli jak 'bełkotliwie' broni się Owsiaka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Przejrzałem internety i komentarze hejterów WOŚP-u i ich tzw. argumenty. Poczułem się w obowiązku, aby na te najczęściej podnoszone udzielić odpowiedzi. Bo lubię WOŚP."

(Powyższy cytat pochodzi z bloga //chodkowskikonstanty.blogspot.com/2013/01/17-najbardziej-bekotliwych-zarzutow.html )

Szanowny Panie Konstanty!

Zmierzył się Pan na swoim blogu z '17 najbardziej bełkotliwymi zarzutami wobec WOŚP'. Proponuję więc Panu awans i zmierzenie się z kilkoma już nieco bardziej poważnymi zarzutami wobec tej organizacji.

 1.  Olbrzymie koszty obsługi WOŚP. Część z nich Owsiak pokrywa z zebranych pieniędzy poważnie uszczuplając kwotę przeznaczoną na zakup sprzętu. Resztę dokłada państwo, np. telewizja publiczna (udostępniając swój czas antenowy), miasta, powiaty, gminy (w Warszawie z okazji finału zmienia się czasowo trasy transportu publicznego; poza tym podatnicy 'sponsorują' energię elektryczną, ochronę imprez- policję, straż miejska, pogotowie ratunkowe, firmy sprzątające, obsługę miejsc, gdzie odbywają się imprezy związane z WOŚP itd.), czy nawet środki z budżetu obrony narodowej (np. przelot Owsiaka samolotem F-16 w 2010r.). Jak policzył JKM, sam czas antenowy poświęcony Owsiakowi wart jest więcej, niż cała kwota zebrana przez WOŚP podczas finału (czyli gdyby czas antenowy poświęcony obecnie Owsiakowi zamienić na reklamy, z których zysk byłby przekazany na cele charytatywne, kwotowo wypadałoby to lepiej niż te 40, czy nawet 50mln zł zebranych przez WOŚP od i tak już biednych Polaków) .Czy nie jest to przerost formy nad treścią? Czy warto jest wydać z publicznych pieniędzy 100mln zł na zbiórkę, która zgromadzi połowę tego, a połowę tej połowy przeznaczy się i tak na marketing, Woodstock i inną działalność niezwiązaną z pomocą?

 2. "Działalność WOŚP jest zbędna, bo ma zły cel. W Polsce mamy państwową służbę zdrowia i działalność zdecydowanej większości szpitali opłacana jest z budżetu państwa. Państwo ma konstytucyjny obowiązek kupować sprzęt służący leczeniu. Kupowanie za prywatne pieniądze tego sprzętu jest w istocie działalnością polityczną - dzięki temu państwo może mniej wydawać na to, na co musi, a może więcej zmarnować na działania zbędne czy szkodliwe. To tak jakby prywatne osoby kupowały faxy dla urzędów miejskich." (za GPS65)

 3. Raport finansowy z działalność WOŚP wskazuje, że zaledwie 54% zebranych pieniędzy zamienia się w 'pomoc'. Czyli tylko nieco ponad 5zł z każdej wrzuconej do puchy dychy idzie na sprzęt, cała zaś reszta ulatnia się w reklamach WOŚP, przystanku Woodstock i innych zabiegach marketingowych. Dla przypomnienia, Caritas przekazuje 99% środków na pomoc potrzebującym.

 

 

 

A teraz krótkie odniesienie się do 'bełkotliwych odpowiedzi wobec bełkotliwych zarzutów”:

„Caritas jest uwikłany historycznie w dość brudne interesy z niemieckimi faszystami. 

 

-Faszystami, czy nazistami? Dostrzega Pan w ogóle różnice między tymi pojęciami?:) Ale okej. Niemiecki narodowy socjalizm kosztował życie milionów ludzi, Rosjanie mają na rękach krew tysięcy Polaków rozstrzelanych w Katyniu, Słowacy współpracowali z nazistami i napadli nasz kraj w 1939r., polscy Żydzi tego samego roku witali Armię Czerwoną na kresach, Brytyjczycy i Amerykanie sprzedali Nas w Jałcie itd... Czy te fakty oznaczają, że powinniśmy zamknąć się na dialog i współpracę, gdy to dla Nas korzystne, z państwami, które mają coś na sumieniu?

 

 

Nie mam też nic przeciwko temu, aby ktoś zarabiał z niesienia pomocy. Lepsze to, niż zarabianie z siania nienawiści (ot, część publicystów), kultywowania zabobonów (kler)”

 

-Ludzie słuchający 'kleru' wiedzą, że pomoc należy nieść bezinteresownie i bezpośrednio, nie trzeba prz tym zarabiać. To jest najczystsza forma filantropii (z Wikipedii:to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym”). Tym samym idąc Pana tokiem rozumowania, Cygan zbierający pieniądze na ulicy stoi na równi z Owsiakiem i jego organizacją. Jedną trzecią zebranej od naiwnych ludzi kasy przeznaczy na papierosy i alkohol, kolejną jedną trzecią da swoim zleceniodawcom, a resztę wyda na pożywnie dla np. rodziny. Pochwala Pan taką dobroczynną działalność? Nie po to ludzie wspierają WOŚP, żeby Jurek jeździł lepszym samochodem, a pijana młodzież taplała się w błotku jak Gracjan R. na Woodstocku. 

 

 

"Nie jestem pewien, czy bezdomny lepiej taki datek zainwestuje."

 

-A co to za różnica? Połowę zebranej kwoty WOŚP wyrzuca na marketing i Woodstock. To taka wielka inwestycja? Bezdomny albo całość otrzymanej kwoty przeznaczyny na realizację swoich podstawowych potrzeb, albo również tak jak i WOŚP tylko jej część.  

 

 

To samo państwo stworzyło system prawa, w którym jawnie domaga się pomocy (wyręczenia?) w pewnych sprawach. Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie dokładnie wymienia w których kwestiach pomoc jest najmilej widziana.„

 

-I znowu z Wikipedii:„WOLONTARIAT-dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całegocałego społeczeństwa.”Podkreślam- BEZPŁATNA. Tymczasem Panu wszystko jedno, czy ktoś z tego czerpie zyski („Nie mam też nic przeciwko temu, aby ktoś zarabiał z niesienia pomocy”). Legitymizuje Pan fakt niewywiązywania się państwa z konstytucyjnych obowiązków. Jedną z konsekwencji działania WOŚP jest dobrowolna rezygnacja z zakupów sprzętu medycznego przez NFZ ('bo Owsiak to i tak kupi'). Te kilkadziesiąt 'zaoszczędzonych' milionów Narodowy Fundusz Zdrowia może rozdać na premie dla swoich urzędników, postawić nową, ekskluzywną siedzibę, czy zakupić nowe limuzyny dla kierownictwa. I tak naprawdę darczyńcy WOŚP nie kupują sprzętu medycznego, lecz limuzyny i premie dla urzędasów. Oczywiście, zaraz dowiemy się, że gdyby Owsiak nie kupił, to sprzętu w szpitalach by nie było, a ludzie masowo by umierali. Wierzy w to Pan naprawdę? To współczuję...

KOMENTARZE

 • Wywiad-instrukcja
  Ten wywiad jest instrukcja dla sympatyków orkiestry aby odpierac ataki ia zarzuty!
  -
  "Wybór niektórych kwestii wydaje mi się dokonany z marketingowego punktu widzenia. Dlaczego? Łatwo odpowiedzieć na część absurdalnych zarzutów unikając (?), zapominając (?) o realnych. Jakich?"-odsyłam czytelnika do podanej przez autora strony.

  'Argument 10: Nienawidzę WOŚP-u, bo jej promocja jest taka nachalna.
  Ok, zgoda. Ale na przykład dla mnie nachalne są „Marsze Trzech Króli” i jakoś je toleruję. Nie ujadam w internecie (no, może troszkę) i na pewno nikogo nie mam zamiaru za to nienawidzić. Ty masz Trzech Króli, ja mam WOŚP. Jesteśmy obywatelami jednego państwa i jakoś musimy z tym żyć. '
 • @
  Ludzie potrzebują zbiorowych akcji na dużą skalę, to jakoś łączy, pozwala poczuć się częścią tego świata. Sądzę że wiele osób nawet nie myśli w kategoriach kosztów, wydatków, procentów.
  Chcą zrobić czasem coś dobrego i WOŚP trafia na podatny grunt. Szczególnie widać udział młodych, ilu z nich wie że można pomagać inaczej? WOŚP wydaje fortunę właśnie na to by był rozpoznawalny.

  Nie przykładam do tego ręki, ale to nie znaczy że mam stanowić prawo dla innych i mówić im co mają robić ze swoją kasą. Każdy ma wybór, do jakiej puszki wrzuca i dlaczego. Jeśli chcemy wolności sami też musimy mieć ją w sobie.
 • @Cubee 08:45:54
  " Sądzę że wiele osób nawet nie myśli w kategoriach kosztów, wydatków, procentów. "
  A szkoda, bo to dałoby im do myślenia nad tym, co dzieje się z ich ciężko zarobionymi pieniędzmi.
  " Chcą zrobić czasem coś dobrego i WOŚP trafia na podatny grunt. Szczególnie widać udział młodych, ilu z nich wie że można pomagać inaczej?
  Czy więc dobrze rozumiem, że twierdzi Pan, że WOŚP ma niejako monopol na działalność charytatywną? Skoro młodzi ludzie nie wiedzą, że można pomagać inaczej, niż zbierać pieniądze, z których połowa nie idzie na żadną pomoc, a na reklamy i imprezy, no to nie świadczy chyba najlepiej o WOŚP i także tych młodych ludziach ('którzy nie wiedzą, że można pomagać inaczej').
  "Nie przykładam do tego ręki, ale to nie znaczy że mam stanowić prawo dla innych i mówić im co mają robić ze swoją kasą. Każdy ma wybór, do jakiej puszki wrzuca i dlaczego. Jeśli chcemy wolności sami też musimy mieć ją w sobie."
  Jasne, ja nie piętnuje przecież ludzi za to, że zasilają puszki, to ich sprawa. Nawet doceniam dobre chęci. Niemniej jednak mam wrażenie, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ten sposób wyręcza NFZ (który miesięcznie kosztuje go ćwierć tysiąca z pensji) oraz, że połowa pieniędzy z puszek nie idzie wcale na pomoc...
 • @WD90 11:35:29
  „Niemniej jednak mam wrażenie, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ten sposób wyręcza NFZ (który miesięcznie kosztuje go ćwierć tysiąca z pensji) oraz, że połowa pieniędzy z puszek nie idzie wcale na pomoc...”

  Jest prosty sposób rozwiązania tego problemu należy skłonić NFZ do zakupu sprzętu którego brakuje.
  Może Pan skorzystać z drogi meilowej ewentualnie wysłać list polecony. Jak już sprawa będzie załatwiana skończą się te nikomu niepotrzebne zbiórki.
 • @Cezary Bialik 18:37:59
  Pan Owsiak tak się rozpędził z tym zbieraniem pieniędzy i wydawaniem na rózne statutowe wydatki , że dobrze byłoby aby ktoś wykonał niezależny audyt Orkiestry.
  A póżniej podał do publicznej wiadomości. przecież to jest takie łatwe.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031